BEZPŁATNA dostawa w tym tygodniu! 🆓
0 :0 :0 :0
blog

5 wskazówek, jak zachęcić Twoje dziecko do czytania

May 15, 2024

W dzisiejszym szybkim, cyfrowym świecie zachęcenie naszych dzieci do czytania bajek jest nie lada wyzwaniem. Wszyscy wiemy, że ekrany telewizorów i tabletów oferują kuszącą i łatwą alternatywę, ale czytanie nadal jest najlepszym narzędziem do nauki i rozwoju. Jeśli spotkałeś się z tym problemem, mamy dobrą wiadomość! Jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić jako rodzic, aby zainteresować swoje dziecko światem książek.

1️⃣ Służ dobrym przykładem

Dzieci często uczą się swoich nawyków i zachowań poprzez naśladownictwo. Dlatego ważne jest, aby widziały, że czytanie sprawia ci przyjemność i że cię to pochłania, ponieważ wysyła to sygnał, że jest to wartościowe i ekscytujące zajęcie... Poświęć czas na czytanie im historii, ale także sam często czytaj i dziel się z nimi swoimi doświadczeniami czytelniczymi, a jeśli masz okazję, idź razem do biblioteki lub księgarni! Te wspólne chwile pomogą dziecku skojarzyć pozytywne wspomnienia z czytaniem, co pomoże zbudować długoterminową pasję do czytania.

2️⃣ Urozmaicaj czytanie bajek

Bądź kreatywny i zamień czytanie historii w wieczorny mini-teatr. Wciel się w rolę elfa lub małej myszki, gdy historia tego wymaga! Zaangażuj swoje dziecko, zadawaj pytania lub pozwól mu zgadywać, co będzie dalej. Na podstawie rysunków może nawet spróbować opowiedzieć historię. Ten rodzaj czytania historii pomoże dziecku połączyć się emocjonalnie z opowieścią i pogłębi więź między wami.

3️⃣ Wybierz książkę mądrze!

Wybierz książkę odpowiednią dla wieku dziecka i pełną pięknych, kolorowych ilustracji. Pięknie ilustrowane książki łatwo przyciągają uwagę dziecka. Kolorowe obrazki wizualnie stymulują mózg, pomagając mu się rozwijać. Pomagają im również zrozumieć tekst i - ponieważ często z zaciekawieniem pytają o treść obrazków - rozwijają swoje umiejętności językowe i słownictwo poprzez zabawę. Ilustracje pobudzają kreatywność i inspirują dziecięcą wyobraźnię.

A dzięki personalizowanej książeczce możesz cieszyć się wszystkimi wyżej wymienionymi korzyściami, a dodatkowo na stronach książki pojawi się sobowtór Twojego dziecka, z jego imieniem. Unikalna konstrukcja książeczek Tiny Tales pozwala dziecku być postacią w opowieści, a nie tylko słuchaczem, zwiększając wrażenia z czytania. Ponadto wyjątkowe historie - ściśle związane z wiekiem i zainteresowaniami dziecka - lepiej angażują jego uwagę i wspierają naukę, jednocześnie rozwijając je w zabawny sposób.

4️⃣ Mądrze korzystaj z technologii!

Urządzenia cyfrowe to świetna zabawa i zdecydowanie zachęcamy do odpowiedzialnego korzystania z nich! Baw się interaktywnymi aplikacjami, audiobookami lub filmami edukacyjnymi, aby zaangażować dziecko i sprawić, że czytanie lub nauka będą bardziej ekscytujące. Ważne jest jednak, aby ograniczyć czas spędzany przed ekranem, zwłaszcza przed snem. Niebieskie światło z ekranów może zakłócać cykl snu dziecka i obniżać jakość snu, ale to tylko jeden z wielu złych skutków ubocznych, jeśli nie są one używane świadomie.

5️⃣ Ustal rutynę

Ważne jest, aby nie spędzać wieczorów na oglądaniu telewizji. Przeczytaj bajkę po kolacji lub przed pójściem spać - chodzi o regularność. Dzięki temu czytanie stanie się częścią codziennej rutyny, a maluch będzie z niecierpliwością oczekiwał każdego dnia. Dobrze ustalona rutyna czytania zapewni dziecku przewidywalną i regularną rutynę w ciągu dnia, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa i pomoże mu lepiej zrelaksować się przed snem. Wieczorne czytanie to także świetny sposób na omówienie wydarzeń dnia i wzmocnienie więzi rodzinnych.

Książki to nie tylko rozrywka, to cenne narzędzie rozwoju dzieci. Ponadto regularne czytanie poprawia koncentrację i wspiera rozwój umiejętności językowych, przygotowując je do szkoły i pomagając im pewnego dnia stać się zrównoważonymi, świadomymi i samoświadomymi dorosłymi. A wyjątkowe historie z pewnością sprawią, że czytanie będzie wyjątkowym doświadczeniem, więc jeśli masz trudności z zachęceniem dziecka do czytania, zdecydowanie zalecamy wypróbowanie tego!

PRZEJDŹ DO TINY TALES!