BEZPŁATNA dostawa w tym tygodniu! 🆓
0 :0 :0 :0
blog

Dlaczego daty są dla nas tak ważne?

March 27, 2024

Dla każdego z nas istnieją daty, które są szczególnie bliskie naszemu sercu i które obchodzimy rok po roku. Okresowe obchodzenie urodzin, imienin, rocznic i innych większych i mniejszych wydarzeń życiowych jest od pewnego czasu stałym elementem naszego życia. Co więcej, świętowanie niektórych "wielkich" dni jest jedną z niewielu rzeczy, które prawie wszyscy na świecie uważają za ważne, ale rzadko zastanawiamy się nad tym, dlaczego te daty i organizowane wokół nich rytuały są dla nas tak istotne.

Oczywiście wiadomo, że każdy uwielbia świętować, ale dlaczego te daty stają się tak ważnym czynnikiem w naszym życiu, że może się to skończyć poważną kłótnią lub pretensjami, jeśli bliska osoba o nich zapomni? W końcu, jeśli się zastanowić i spojrzeć na to obiektywnie, "wyjątkowy dzień" to tak naprawdę kolejny dzień, taki jak wczoraj czy jutro. W tym świetle może się nawet wydawać dziecinne świętowanie co roku, że minął kolejny rok w twoim życiu lub związku. Tak naprawdę nie ma nic dziwnego w tak mocnym przywiązaniu do pewnych dat i wydarzeń, bo oczywiście chodzi o coś więcej niż zwykły upływ lat. Oprócz radości ze świętowania, wydarzenia te mają dla nas ważne, ukryte znaczenie i wartość.

1️⃣ doświadczenie przynależności do wspólnoty lub do kogoś

Urodziny, rocznice i towarzyszące im uroczystości nie bez powodu są częścią naszej codzienności od tysięcy lat. Takie wydarzenia odgrywają ważną rolę w tworzeniu i utrzymywaniu poczucia wspólnoty. Są one niemal "obowiązkowym" sposobem spędzania czasu z bliskimi. Ma to pozytywny wpływ na nasze życie towarzyskie i rodzinne, bo gdyby nie urodziny i rocznice, to zapewne znacznie rzadziej zbieralibyśmy się i spędzali czas w dużych grupach.

2️⃣ Określają ramy naszego życia.

Ważne daty i rocznice to naturalny sposób na nadanie ram naszemu życiu i uczynienie naszego często zbyt nieprzewidywalnego świata bardziej przejrzystym. Niezależnie od tego, co dzieje się w naszym życiu, zawsze możemy oczekiwać (i cieszyć się) na spędzenie świąt, naszych urodzin czy rocznic ślubu z ludźmi, którzy są dla nas ważni, a także naładować się i trochę zrelaksować. To także czas, kiedy większość z nas spogląda wstecz na lata i porównuje swoje życie teraz z tym sprzed 1, 2 czy 3 lat, dzięki czemu łatwiej jest zastanowić się nad swoim życiem, wyciągnąć wnioski z przeszłości i wyznaczyć nowe cele.

3️⃣ Możemy się naładować emocjonalnie

Jesteśmy z natury istotami społecznymi, więc instynktownie pragniemy towarzystwa i miłości drugiej osoby. A rytuały związane z wyjątkowymi dniami pielęgnują i wzmacniają nasze relacje. Dzięki nim nie czujemy się samotni i ładujemy się emocjonalnie. Pomyśl tylko, ile może znaczyć zwykły bukiet kwiatów od partnera w rocznicę lub telefon od babci w dniu urodzin!

4️⃣ dają nam nowe doświadczenia i wspomnienia

Większość z nas celebruje ważne daty jakimś mniejszym lub większym spotkaniem towarzyskim lub uroczystością. Nierzadko wydarzenia te stają się jednymi z najbardziej cenionych wspomnień i doświadczeń w naszym życiu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ dzień, który jest cały twój (lub wasz) i nie dotyczy niczego więcej niż bezwarunkowej miłości i świętowania, może łatwo stać się ulubionym każdego. Wydarzenia tego typu niemal zawsze wnoszą pozytywny wkład w nasze życie, nic więc dziwnego, że tak bardzo się do nich przywiązujemy.

5️⃣ Doświadczenie bezwarunkowej miłości

W naszym dorosłym życiu i w naszym świecie bardzo rzadko doświadczamy bezwarunkowej miłości czy uznania. W naszym codziennym życiu otrzymanie uznania lub docenienia ze strony innych prawie zawsze wiąże się z jakimś osiągnięciem. Zastanów się, dlaczego w ostatnich latach zwrócono na Ciebie uwagę lub pochwalono Cię! Na przykład dlatego, że dobrze poradziłeś sobie na uczelni, albo dlatego, że ugotowałeś pyszny posiłek, albo dlatego, że dostarczyłeś oczekiwane wyniki w pracy... w naszym pędzącym świecie bardzo rzadko zdarza się, że dostajemy kilka minut uwagi lub miłości "tylko dlatego". Ale w takich wyjątkowych dniach nie skupia się na tym, "co osiągneliśmy", ale właśnie na Nas - nie na naszych zasługach i działaniach, ale na naszej osobie i osobistych wartościach. To właśnie wtedy możemy wreszcie doświadczyć prawdziwej, bezwarunkowej uwagi i miłości. A to jest coś, czego potrzebujemy częściej niż zdajemy sobie sprawę w naszym codziennym pędzie! Takie doświadczenia mogą w dużym stopniu przyczynić się do budowania i wzmacniania pozytywnego obrazu siebie, zdrowej pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Poza wymienionymi, istnieje oczywiście niezliczona ilość innych powodów, dla których dana data jest dla Ciebie ważna. Ale istota sprawy pozostaje niezmienna: upamiętnianie ważnych wydarzeń i dat nie jest tylko fanaberią czy zamieszaniem. Te uroczystości dają nam i naszym bliskim naprawdę wiele, budują i pielęgnują nasze relacje, osładzają nam często skomplikowaną codzienność, na dodatek odgrywają ważną rolę w tym, jak widzimy samych siebie!

Teraz już wiesz, dlaczego rocznice i urodziny są dla nas tak ważne, ale to nie sprawia, że automatycznie łatwiej o nich pamiętać w zabieganej codzienności. Pozwól nam sobie pomóc! Skorzystaj z naszego nowego i całkowicie darmowego serwisu Love Date, abyś już nigdy nie zapomniał o żadnej ważnej dacie!

Dalej na Love Date!