BEZPŁATNA dostawa w tym tygodniu! 🆓
0 :0 :0 :0

Rekomendacja od nauczyciela wychowania przedszkolnego

W tym poście możecie przeczytać opinię Hani Kowalskiej, nauczycielki przedszkolnej i pisarki na temat znaczenia spersonalizowanych historii i Tiny Tales.

"Mamo! To jestem ja w książce!"

Prawie każdy z nas doświadczył, nawet jako dorosły, tego szczególnego uczucia, że jest w stanie utożsamić się z historią tak blisko, jakbyśmy byli jej bohaterami. Być może dzieje się tak dlatego, ponieważ bohaterowie są podobni do nas pod względem wieku, uczuć lub sytuacji życiowej, lub dlatego, że film, na przykład, bada dokładnie te same wyzwania, z którymi się zmagamy. W takich przypadkach nasza uwaga jest zwiększona i stajemy się całkowicie zanurzeni w historii, jesteśmy "wciągnięci" i przeżywamy ją w bardzo realistyczny sposób.

Dokładnie to oferują naszym dzieciom spersonalizowane książeczki Tiny Tales, w których to właśnie one są głównymi bohaterami!

Tradycja opowiadania opowieści jest częścią historii ludzkości - starożytną, instynktowną czynnością, ponieważ nasi przodkowie siadali wokół ogniska i słuchali gawędziarza. Opowieści odgrywają niezastąpioną rolę w naszym rozumieniu otaczającego nas świata i nas samych. Historie, w których dzieci widzą siebie jako bohatera i centrum fabuły, mają wiele zalet. Między innymi rozwijają koncentrację i umiejętność rozwiązywania problemów oraz budują pewność siebie, wyobrażając sobie siebie w różnych sytuacjach. Ponadto podczas czytania opowieści dziecko i dorosły opowiadający historię tworzą bliską więź: patrzą na obrazki, przewracają razem strony, przytulają się, podczas gdy maluch słucha opowieści. Pozwala to dziecku doświadczać podstawowych uczuć, takich jak bliskość, przywiązanie i bezpieczeństwo, a jednocześnie odkrywa, że podobnie jak w opowieści, jest bohaterem własnego życia. A dorośli wokół nich, podobnie jak w opowieściach, pojawiają się w roli wspierającej, pomagającej: pomagając im, bawiąc się z nimi, wspierając ich ambicje, jednocześnie czuwając nad ich rozwojem.

Oprócz rozwijania zmysłu estetycznego dziecka poprzez starannie zaprojektowane ilustracje oraz wzbogacania jego słownictwa i ekspresji werbalnej poprzez tekst, książka taka jak ta zapewni również wspomnienia, które przetrwają całe życie. Nie tylko dlatego, że dziecko samo znajdzie się na kartach książki, ale także dlatego, że jako dorosły będzie z przyjemnością wspominać uczucie, jakie towarzyszyło mu podczas wspólnego czytania tej historii.

Hania Kowalska

nauczyciel wychowania przedszkolnego